Wskaźnik ten odzwierciedla dynamikę rynku w oparciu o analizę odnotowanych w wybranym okresie transakcji. Według danych za sierpień średnio 137 dni trwało wynajęcie powierzchni biurowej w Polsce. To wzrost o 8 dni, czyli 6 proc, w porównaniu do danych z lipca tego roku.
Podobne wyniki możemy zaobserwować w Warszawie. W stolicy biura wynajmują się średnio w ciągu 146 dni. Tutaj widać wzrost w porównaniu z danymi z lipca o 2 proc., czyli 4 dni.
– W REDD INDEX-ie widać jednak lekkie wyhamowanie przedwakacyjne. Zwiększyła się liczba dni w których wynajmują się powierzchnie biurowe. To jednak chwilowe. Prognozujemy, że wrzesień przyniesie wzmożoną aktywność transakcyjną – mówi Piotr Smagała, Managing Director REDD.
Rynek biurowy jest napędzany nowymi inwestycjami i nowym popytem. Jak pokazują dane REDD, największymi rynkami biurowymi w Polsce – po Warszawie – pozostawały: Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań. W tych miastach biura wynajmowały się kolejno w 144, 131,116 i 144 dni.
Technologie gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych pozwalają na tworzenie zupełnie nowych wskaźników na rynku nieruchomości komercyjnych. Jednym z nich jest REDD INDEX, który określa średni czas, jaki potrzebny jest na wynajęcie powierzchni biurowej - od pojawienia się oferty w bazie do zniknięcia.
REDD INDEX to liczony w dniach wskaźnik średniego czasu, jaki potrzebny jest na wynajęcie powierzchni biurowej. Wskaźnik pokazuje dynamikę rynku nieruchomości komercyjnych w oparciu o dane dostępne w Platformie REDD, na podstawie analizy odnotowanych w wybranym okresie transakcji. Średnia czasu potrzebnego na wynajęcie powierzchni biurowej liczona na podstawie ostatnich 90 dni dla każdego dnia miesiąca. Pozwala sprawdzić jak długo powierzchnie biurowe w trzech przedziałach wielkości czekały na wynajęcie od momentu pojawienia się ich jako dostępnych na rynku.