Tak rosły warszawskie biurowce przez ostatnie 120 lat! Historia drapaczy chmur w stolicy
Pierwsze nowoczesne biurowce zaczęły powstawać w Warszawie na początku lat 90. Historia tych komercyjnych obiektów jest jednak o wiele dłuższa. Wyjątkową animację przygotowała firma REDD, dostawca danych o rynku biurowym w Polsce.
2019-08-28, 11:09

>>>ZOBACZ NIEZWYKŁĄ ANIMACJĘ POKAZUJĄCĄ DYNAMICZNE ZMIANY NA WARSZAWSKIM RYNKU BIUROWYM<<<

O początkach wysokościowców możemy mówić wraz z pojawieniem się na ul. Zielnej obiektu naśladującego wieżę zamkową, który został ukończony w 1908 roku. Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji żelbetowych w Europie – od podstawy fundamentów do szczytu liczyła 51 m. W 1922 roku budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telegraficzna i dzięki temu znany jest on do dziś jako PAST-a. Budynek zasłynął z zaciętych walk, jakie toczyły się o niego podczas powstania warszawskiego.

Jeszcze wyższy drapacz chmur powstał w Warszawie w 1934 roku przy placu Napoleona (obecnie Powstańców Warszawy). Do wybudowania liczącego 17 pięter i 66 metrów Prudentiala, wykorzystano 2 mln cegieł.

Nowoczesne biura

Nowoczesne biurowce zaczęły intensywnie powstawać po 1989 roku – po pierwszych wolnych wyborach w Polsce i po przemianach politycznych oraz gospodarczych. Ich erę zapoczątkowała w 1989 roku ukończona budowa LIM Center (czyli budynek hotelu Marriott).

Bez trzydziestometrowej anteny wieżowiec do dachu liczy 140 metrów, 42 kondygnacje naziemne i 2 podziemne. Budynek został zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka.

Budynek zyskał prestiż oraz popularność, bo jako pierwszy w Polsce miał standard pięciogwiazdkowego hotelu. Piętra hotelowe zaczynają się od połowy budynku. Niżej są biura.

W latach 1990-2000 powstały między innymi pierwsze wysokościowce jak Orco Tower u zbiegu Jerozolimskich i Chałubińskiego, Ilmet przy Rondzie ONZ czy wybudowany w 1998 roku Warsaw Financial Center u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Emilii Plater.

– Inwestycje realizowane przez ostatnie 30 lat przyniosły Warszawie wiele obiektów zróżnicowanych pod względem standardu i funkcji – mówi Judyta Bartnicka, Big Data Analyst w REDD.

Boom biurowców w Warszawie

Prawdziwy boom, co widać na animacji przygotowanej przez ekspertów REDD, zaczął się w roku 2000. Wtedy budowa biurowców „wystrzeliła”. W samym 2000 roku oddano do użytkowania około 311 tys. m kw. powierzchni biurowej w Warszawie. Dla porównania – tylko do sierpnia 2019 roku – oddano już ponad 353 tys. m kw.

Według obliczeń analityków rynku z firmy REDD, w ciągu ostatnich 30 lat w Warszawie powstało 607 biurowców o łącznej powierzchni ok. 8 351 045 m kw. Największymi biurowymi dzielnicami – wliczając powierzchnie w budowie – są Śródmieście, w którym jest ok. 2 343 562 m kw. biur, drugie miejsce zajmuje Mokotów (2 298 442 m kw.), a trzecie Wola (2 203 535 m kw.).

Czynsze

Na początku lat 90. najwyższe odnotowywane w historii stawki czynszu sięgały 50 dolarów za metr kwadratowy miesięcznie. Takie ceny obowiązywały m.in. w biurowcu Curtis Plaza i w Warsaw Corporate Center.

Dziś – według danych dostępnych w REDD – stawki czynszu za powierzchnie biurowe najwyższej klasy utrzymują się na poziomie 25-27 euro za metr kw. miesięcznie, a poza centrum 14-17 euro miesięcznie.

Dostępna powierzchnia na rynku

Jeszcze w 2010 roku w Warszawie było ok. 5 414 365 m kw. powierzchni biurowych. Dziś w całej Warszawie – według danych REDD – mamy 6 663 853 m kw., z czego wolnej powierzchni we wszystkich dostępnych w stolicy biurowcach jest 1 064 925 m kw. Dziś 16 proc. całej dostępnej na rynku powierzchni biurowej to pustostany.

REDD, jako baza danych, bierze pod uwagę całą dostępną powierzchnię, a nie jedynie budynki klasy A i B budowane od 1989 roku.

Warszawskie rekordy

Najwyższy budynek biurowy: Warsaw Spire – 220 metrów

Największy budynek biurowy: Rondo 1 – 65 tys. m kw. netto, 103 000 m kw. brutto

Najdroższy budynek biurowy: Warsaw Spire. Firma Immofinanz przejęła wieżę biurową za około 386 mln euro

Największa umowa najmu w Polsce: mBank w warszawskim kompleksie biurowym Mennica Legacy Tower zajmie 45,6 tys. m kw. powierzchni, co oznacza, że wynajęli prawie cały budynek

 

KONTAKT / AUTOR
Piotr Smagała
Managing Director
REDD
600 757 999
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.