90 inwestycji biurowych w budowie. Tak rośnie sektor biur na największych rynkach
Na koniec października 2019 roku na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie było 90 projektów o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln m kw. Najwięcej biurowców powstaje w Warszawie – 40, w Krakowie – 14, we Wrocławiu i w Trójmieście – po 12, w Katowicach – 5, w Łodzi - 4, a w Poznaniu – 3. Dane pochodzą z niezależnej platformy REDD, największej bazy informacji o rynku biurowym w Polsce.
2019-11-15, 09:04

Warszawa jako europejski lider

Wielkim placem budowy powierzchni biurowej jest oczywiście Warszawa. W 40 realizowanych inwestycjach, z których 39 ma klasę A, a 1 - klasę B, w sumie powstają 882 tys. m kw. netto nowej powierzchni. Oddanie do użytku zaplanowano do 2022 r., a wynajęto już 20 proc. metrażu.

Największym wznoszonym biurowcem jest kompleks trzech wieżowców Varso, powstających przy  skrzyżowaniu ul. Chmielnej z al. Jana Pawła II. Wszystkie budynki łącznie będą mieć aż 144 tys. m kw. powierzchni. Hotel i niższa wieża biurowa mają być gotowe na przełomie 2019 i 2020 r., druga, aż 310-metrowa do użytku zostanie oddana rok później.

Na liście budowanych w stolicy obiektów są także: The Warsaw HUB - zespół trzech wieżowców przy rondzie Daszyńskiego, Warsaw Unit, czyli 180-metrowy (doliczając antenę będzie miał 202 m wysokości) biurowiec, który powstaje przy rondzie Daszyńskiego, między ulicami Prostą, Wronią i Pańską czy też Mennica Legacy Tower, wyrastająca u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej.

We wszystkich powstających nieruchomościach średni minimalny czas najmu wynosi prawie 5 lat, czynsz zawiera się w przedziale od 12 do 25 euro za m kw., a w naziemnych i podziemnych parkingach przygotowano prawie 8 tys. miejsc. – Warszawa potwierdza w ten sposób pozycję lidera na rynku biurowym – komentuje Piotr Smagała, Dyrektor Zarządzający, REDD.

Jak pokazuje REDD Index, który wylicza średni czas, w jakim ogłoszenie o wolnej powierzchni utrzymuje się na rynku, warszawskie biura wynajmują się bardzo szybko. Od momentu pojawienia się w bazie informacji o ofercie najmu do chwili znalezienia najemcy mijają w stolicy 162 dni.

Rynki poza Warszawą rosną jak na drożdżach

Prawie 160 tys. m kw. powstaje w Krakowie w 14 budynkach klasy A. Aktualnie wynajęto już ponad 50 tys. m kw. tej powierzchni.

Budowlańcy pracują w Krakowie przy 10-piętrowym Tischnera Office, Equal Business Parku przy ul. Wielickiej (przygotowywany jest czwarty biurowiec, a docelowo kompleks będzie liczyć ponad 61 tys. m kw.), kompleksie Podium Park przy al. Jana Pawła II czy Fabrycznej Office Park.

We Wrocławiu z kolei powstaje 12 obiektów biurowych o łącznej powierzchni 107 tys. m kw. Tyle samo budynków ma pojawić się także w Trójmieście, ale tam będzie aż 126 tys. m kw. 

– Jednym z czynników generujących popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych jest ekspansja firm z sektora usług dla biznesu. Zresztą wiele przedsiębiorstw decyduje się na obecność na rynkach poza Warszawą z licznych powodów. Tą największą zaletą regionów jest wysoce wykwalifikowana kadra pracownicza oraz relatywnie niskie koszty pracy i najmu powierzchni biurowej, szczególnie jeśli porównamy te dane z tymi z rynków Europy Zachodniej – dodaje Piotr Smagała z REDD.

Na początku listopada 2019 roku całkowite zasoby przestrzeni biurowej na największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Katowice i Lublin) wyniosły ponad 10,5 mln m kw., z czego ponad połowa (aż 6 mln m kw.) przypada na Warszawę.

Jak pokazują dane REDD, deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa. Na dziś w ośmiu największych biurowych miastach w planach jest budowa 26 kolejnych obiektów.

KONTAKT / AUTOR
Piotr Smagała
Managing Director
REDD
600 757 999
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.