Dzień wieżowców 2019. Zobacz jak rośnie Warszawa. Stolica będzie najwyższym miastem w Europie
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zostanie „pokonany”. Nowe wieżowce biurowe odbiorą mu tytuł najwyższego budynku w stolicy. Już teraz Warszawa należy do „najwyższych” miast w Europie, a nowe drapacze wciąż się budują. Eksperci z REDD przygotowali specjalną grafikę pokazującą jak zmieni się skyline stolicy Polski.
2019-09-02, 10:07

W rejonie Ronda Daszyńskiego i ulicy Towarowej rośnie nowe biznesowe centrum Warszawy. W perspektywie kilku najbliższych lat oddanych zostanie kilkanaście budynków wysokościowych, z których większość ulokowana jest w tej części miasta – zaznaczają eksperci z REDD.

Z danych REDD, dostawcy danych o rynku biurowym w Polsce, wynika, że w dzielnicy Wola do 2021 r. będzie łącznie ponad milion m kw. powierzchni biurowych.

– Wola stanie się biznesowym sercem Warszawy i to jest już fakt. Katalizatorem zmian była decyzja o budowie II linii metra, która przyspieszyła działania deweloperów w tym rejonie i przyciągnęła wielu dużych najemców – mówi Piotr Smagała, Dyrektor Zarządzający REDD.

W okolicach Ronda Daszyńskiego powstają największe inwestycje biurowe. Sporo dzieje się jednak także w Śródmieściu. Grafiki REDD doskonale pokazuje, jak zmieni się centrum Warszawy oraz warszawska Wola.

Varso Place

W 2021 roku ma zostać oddany do użytku najwyższy budynek w Warszawie, co więcej – w Unii Europejskiej. Będzie to Varso Place, budowany przez HB Reavis w pobliżu warszawskiego Dworca Centralnego. Budynek mierzący z iglicą 310 metrów zdeklasuje Pałac Kultury i Nauki (237 metrów z iglicą), który wciąż jest najwyższym budynkiem stolicy.

Zlokalizowana przy ulicy Chmielnej 53-piętrowa wieża zapewni mieszkańcom miasta taras widokowy położony na poziomie 230 metrów. Z Dworca Centralnego do Varso Tower będzie można przejść pasażem podziemnym.

W ramach realizacji tego projektu, który dostarczy łącznie 144 tys. m kw. powierzchni najmu, powstaną też dwa niższe wieżowce o wysokości ponad 80 i 90 metrów, których budowa ma zakończyć się na początku przyszłego roku. W jednym z nich otworzy się hotel NYX.

Warsaw Unit

Na początek 2021 roku także firma Ghelamco zapowiedziała ukończenie Warsaw Unit, swojego trzeciego projektu, który prowadzi przy Rondzie Daszyńskiego.

Po 220-metrowej wieży Warsaw Spire i The Warsaw HUB to kolejny wysokościowiec tej firmy. Wieża mierzyć będzie 180 metrów, a wraz z urządzeniami technicznymi 202 metry.

Ulokowany pod prestiżowym adresem Rondo Daszyńskiego 1 biurowiec Warsaw Unit będzie miał kinetyczną fasadę typu „Dragon Skin”, złożoną z tysięcy ruchomych, aluminiowych płytek, które reagować będą na wiatr i odbijać zmieniającą się barwę nieba.

Mennica Legacy

Jesienią tego roku w pobliżu Ronda Daszyńskiego do użytkowania oddana zostanie 130-metrowa Mennica Legacy Tower, realizowana przez Golub GetHouse i Mennica Polska. Na powierzchni ponad 40 tys. m kw. swoją siedzibę w wieży będzie miał mBank, który wynajął w niej niemal całą powierzchnię. Będzie tam pracowało ponad 3 tys. osób.

Warsaw Hub

Na przełom roku 2019 i 2020 firma Ghelamco zaplanowała równie zakończenie prac budowlanych przy kompleksie The Warsaw Hub, który będzie miał bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo Daszyńskiego.

Ten najbardziej zaawansowany technologicznie i największy projekt w historii firmy Ghelamco przyniesie Warszawie 113 tys. m kw. wielofunkcyjnej powierzchni.

Jak pokazują dane REDD, w skład inwestycji wchodzić będą trzy budynki: 86-metrowy obiekt, w którym będzie ulokowany hotel sieci Holiday Inn Express i pierwszy w Polsce Crowne Plaza oraz dwie 130-metrowe wieże biurowe. Wszystkie budynki połączy pięciokondygnacyjne podium, które stworzy wielkomiejską pierzeję ulicy Towarowej.

Central Point

U zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej rusza właśnie budowa 93-metrowej wieży Central Point. 22-piętrowy biurowiec o powierzchni ponad 19 tys. m kw. zaoferuje dostęp do dwóch linii metra. Zakończenie budowy projektu firma Immobel planuje w drugim kwartale 2021.

Widok Tower

W 2020 roku będą gotowe połączone częścią wspólną, bliźniacze wieże Widok Towers. 95-metrowy obiekt rośnie w miejscu wyburzonej Centrali Handlu Zagranicznego Universal, tuż za odnawianą właśnie Rotundą. Inwestorem projektu jest austriacka firma S+B Gruppe. Wysokościowiec dostarczy około 29 tys. m kw. powierzchni biurowych.

Spark

Firma Skanska kontynuuje w rejonie Ronda Daszyńskiego prace przy realizacji projektu Spark, w którym poza dwoma niższymi budynkami, które są już ukończone, powstaje 130-metrowa wieża. Wysokościowiec ma zostać oddany w 2021 roku.

Kompleks położony przy ulicy Wolskiej, w pobliżu skrzyżowania ulicy Towarowej z aleją Solidarności, przyniesie Warszawie 70 tys. m kw. powierzchni biurowych.

Generation Park

W pierwszym kwartale 2021 roku na mapie Warszawy pojawi się również wieżowiec realizowany w projekcie Generation Park. Jesienią 2018 roku Skanska rozpoczęła budowę trzeciego, najwyższego, 38-piętrowego budynku w tej inwestycji. Wieża mierząca wraz z iglicą 180 metrów jest pierwszym tak wysokim obiektem realizowanym przez dewelopera w Polsce.

Kompleks Generation Park, położony w kwartale pomiędzy ulicą Towarową, Prostą, Wronią i Łucką, jest też najwyższym budynkiem biurowym firmy Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. Kompleks składający się z trzech biurowców zaoferuje około 84 tys. m kw. powierzchni najmu.

Skyliner

W 2020 roku w panoramę Warszawy wpisze się też Skyliner firmy Karimpol o wysokości 195 metrów, który dostarczy łącznie prawie 44 tys. m kw. powierzchni najmu.

Wysokościowiec, powstający w otoczeniu ulic Prostej i Towarowej na 30 poziomach zaoferuje nowoczesne biura, a 4 przeznaczone będą na cele handlowo-usługowe. Na wysokości 165 metrów w wieżowcu zaprojektowany został dwupoziomowy Skybar, a w reprezentacyjnym, przeszklonym hallu o wysokości kilkunastu metrów ,,schody hiszpańskie".

Sierpniowy REDD INDEX pokazał, że średnio wynajęcie biura w Polsce trwa 137 dni. Wskaźnik liczy czas od momentu kiedy oferta biura pojawia się na rynku do momentu, gdy z niego znika.

KONTAKT / AUTOR
Piotr Smagała
Managing Director
REDD
600 757 999
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.